امروزه یافته‌های محققان در عرصه نانوفناوری بسیاری از ابعاد زندگی ما انسان‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. اگرچه نانو یا نانومتر تنها یک مقیاس اندازه‌گیری و برابر با یک میلیاردم متر است، اما آنچه سبب وجه تمایز مواد مختلف در عرصه فناوری شده و زمینه مناسبی را برای تحقیقات بیشتر روی مواد توسط محققان به وجود آورده است، خواص و عملکرد شگفت‌انگیز مواد در این مقیاس است که تنها برخاسته از افزایش واکنش‌پذیری و سطح تماس آنها خواهد بود.

محققان در این عرصه با استفاده از آزمایش‌های ساده، موفق به کشف ویژگی‌هایی از مواد در مقیاس نانو شده‌اند که کاربردی ساختن آنها نقش بسیار مهمی در بهبود زندگی ما انسان‌ها خواهد داشت.

با توجه به افزایش تقاضا برای استفاده از نانوذرات در صنایع مختلف، نانوذرات مختلفی نظیر نقره، مس، تیتانیا، سیلیکا و آلومینا برای نخستین بار در کشور در صنعت تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته است.
نقره از جمله موادی است که از مدت‌ها پیش به عنوان یک باکتری‌کش قوی شناخته شده است. آزمایش‌های انجام شده در بخش میکروبی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز نشان داده‌است که این ماده در غلظت‌های بسیار پایین توانایی از بین بردن بیش از یک میلیون باکتری را دارد.

این در حالی است که با کاهش قطر ذرات از 75 نانومتر به 3 نانومتر، قدرت باکتری‌کشی کلوئید بشدت افزایش خواهد یافت که این مکانیزم عمل ناشی از ترکیب و واکنش نقره با گروه سولفید هیدروژن باکتری‌هاست.

یون‌های نقره بر مولکول‌های dna که فعالیت آنها تضعیف شده، از تاثیرگذاری بیشتری برخوردار است.

در نتیجه واکنش یون نقره با گروه‌های تیول در پروتئین، باکتری غیرفعال می‌شود. بنابراین نقره به صورت تجاری به عنوان آنتی‌باکتریال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید علی‌رغم این‌که این ماده بر بیش از 650 نوع باکتری مختلف از خاصیت ضدباکتریایی برخوردار است، بر سلول زنده تاثیری نخواهد گذاشت بنابراین، این ماده می‌تواند در بسیاری از صنایع از جمله نساجی، پلیمر، کاشی و سرامیک، شوینده، شیشه و ... مورد استفاده قرار گیرد.

در سال‌های اخیر به علت افزایش شیوع بیماری‌ها در جوامع مختلف، میزان تقاضا برای پارچه‌های آنتی باکتریال در بازارهای داخلی و خارجی به نحو چشمگیری افزایش یافته است و به همین علت محققان کشورمان در دانشگاه علوم پزشکی ایران برای بررسی تاثیر یون‌های نقره بر روی باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی، با استفاده از آزمایش‌های متعدد در محیط آزمایشگاهی و همچنین روی موجودات زنده، کمترین غلظت این ماده برای جلوگیری از رشد باکتری و همچنین کمترین غلظت برای از بین بردن باکتری‌های مولد بیماری را مورد بررسی و مطالعه قرار داده‌اند.

باکتری‌های مورد مطالعه در این طرح تحقیقاتی از عمده باکتری‌های بیماری‌زا بیمارستانی هستند که در ابتلا به 80 درصد بیماری‌هایی که فرد در بستر بیماری به آنها دچار می‌شود، تاثیرگذار بوده‌اند که از میان آنها باکتری‌های مولد اسهال، التهاب روده، خونریزی، مننژیت نوزادان، بیماری‌های گوارشی، عفونت سیستم ادراری و در خانم‌ها عفونت ریوی از شایع‌ترین عوامل بیماری‌زای پنومنی هستند.

به گفته مهندس یزدان‌‌رضازاده، کارشناس ارشد نانو و مجری این طرح تحقیقاتی، آزمایش‌های لازم در مورد پتو و منسوجات فاقد بافت نیز انجام و تاییدیه‌های لازم برای تولید این نوع منسوجات در مقیاس صنعتی گرفته شده است.

با توجه به این‌که استفاده از نانو ذرات نقره در صنعت نساجی و تولید انواع پارچه‌ها علاوه بر داشتن خاصیت ضد میکروبی از قابلیت بوزدایی نیز برخوردار است، می‌توان از این پارچه‌ها در تولید ملحفه‌های بیمارستانی، پتو، لحاف، منسوجات نبافته اتاق عمل، ماسک و دیگر البسته پزشکی نیز استفاده کرد.

علاوه بر این، چندین آزمایش حساسیت‌جلدی که مورد تایید مراکز درمانی و بهداشتی است، روی پارچه‌های آنتی‌باکتریال انجام شده است که نتایج آنها نشان می‌دهد استفاده از نانو ذرات نقره در صنایع نساجی هیچ‌گونه اثر سوئی را برای موجودات زنده به همراه نخواهد داشت.