آکاایران: استالاکتیت رودوکروزیت

استالاکتیت

چکَنده یا استالاکتیت (Stalactite) (نام های دیگر: دنگال، کلفهشنگ) ستونی از مواد معدنی است که به صورت قندیلی از سقف غار آویخته باشد. در زیر چکنده ستونچه ای به وجود می آید که چکیده نامیده می شود. این دو به مرور زمان به هم می رسند و ستون واحدی را تشکیل می دهند. چکنده کربنات کلسیم که از سقف غارهای آهکی می آویزد از متداول ترین انواع آن است.

رودوکروزیت

رودوکروزیت (به انگلیسی: Rhodochrosite) با فرمول شیمیایی MnCO3 از مجموعه کانی هاست و لومینسانس قرمز تیره کامل در امتداد محور طولی از خود نشان می دهد. از کلمات یونانی رودو rhodon یعنی صورتی و khroma به معنای رنگ اخذ شده است. در شعله عادی می سوزد. در اسیدها حل می شود. MnO:۶۱٫۷۱٪ CO۲:۳۸٫۲۹٪ برای اولین بار در آلمان غربی کشف شد و از نظر شکل بلور: رمبوئدر – قرصی شکل – منشوری، رنگ: صورتی – قرمز – قهوه ای – خاکستری، شفافیت: نیمه شفاف، شکستگی: صدفی – نامنظم، جلا: شیشه ای، رخ: کامل، سیستم تبلور: رمبوئدریک و در رده بندی کربنات است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن هیدروترمال – دگرگونی مجاورتی – پگماتیتی – رسوبی است.

همایند کانی شناسی (پارانژ) آن سختی – چگالی و انحلال در اسیدهادولومیت – رودونیت- گالن- اسفالریت- پیریت و غیره است ، از نظر ژیزمان بلوری – آگرگات دانه ای – توده ای – نامنظم فراوان است و بیشتر در آلمان غربی و شرقی، رومانی، چک اسلواکی، فرانسه، پرو، آمریکا، مکزیک و آرژانتین یافت می شود.

مراجع:

Stalactite

Rhodochrosite

منبع :