آکاایران: 5 بیماری مرگبار ناشی از گرم شدن زمین

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، در اینجا به پنج بیماری مرگبار اشاره شده است که در نتیجه تغییرات آب و هواییی، گریبان مردم را گرفته است. شایان ذکر است که گسترش بیماری های مرگبار جدید می تواند با توجه بیشتر به هشدارهای دانشمندان جوی و انجام اقدامات لازم برای کاهش تغییرات اقلیمی کنترل شود.

سیاه زخم

انتشار غیرقابل کنترل متان در جو، تنها نگرانی ناشی از ذوب لایه منجمد دائمی سیبری نیست. با ذوب شدن این لایه منجمد، بیماری های مرگباری که برای صدها هزاران سال در زیر آن ها مدفون شده بودند، ممکن است مجددا زنده شده و به سرعت به حیوانات و انسان ها شیوع یابند.

بیماری های زامبی
در ژوئیه امسال، لاشه یک گوزن شمالی بر اثر گرم شدن هوا از زیر یخ ها بیرون آمد و باعث نخستین شیوع سیاه زخم از سال ۱۹۴۱ تاکنون شد. این امر باعث از بین رفتن بیش از ۲۰۰۰ گوزن شمالی و بیمار شدن ۱۳ نفر در سیبری شد.

زیکا

با افزایش دما در ارتفاعات بالا، بیماری هایی که زمانی به مناطق استوایی محدود بودند، اکنون از استوا به آمریکا و سایر بخش های جهان که با بیماری های ناشی از پشه مانند زیکا روبرو نبودند، منتقل شده اند. پشه های ناقل ویروس اکنون مرزهای آمریکا را رد کرده و در فلوریدای جنوبی نیز گسترش یافته اند که باعث ایجاد یک وضعیت اضطراری برای بهداشت عمومی شده اند.

بیماری های مرگبار
موسسات ملی بهداشت اخیرا هشدار داده اند که احتمالا مقصد بعدی زیکا، تگزاس و لویی زیانا خواهند بود. به گفته دانشمندان جوی، هر چه هوا گرمتر می شود، رشد این پشه از درون تخم به بلوغ سریع تر شده و با سرعت بیشتری ویروس تولید می کنند.

بیماری های زامبی

بیماری های زامبی ویروس مرگبار دیگری هستند که در زیر لایه منجمد قطبی مدفون شده اند، اما با ذوب شدن آن در اثر گرم شدن تدریجی جهان، ویروس های نئاندرتال، آبله یا سایر بیماری ها باستانی ممکن است پس از هزاران سال مجددا به محیط انتشار یابند.

بیماری زیکا
محققان در سال ۲۰۱۵ یک ویروس غول پیکر را که در زیر لایه منجمد قطبی برای ۳۰ هزار سال مدفون شده بود، پیدا کردند و دریافتند که هنوز عفونت زا است. البته این ویروس تنها می تواند آمیب ها را مبتلا کند و برای انسان خطرناک نیست. اما ممکن است ویروس های خطرناک دیگری برای انسان باشند که در زیر این لایه یخی منجمد شده اند. نئاندرتال ها و انسان ها تا ۲۸ هزار سال قبل در سیبری زندگی می کردند و ممکن است برخی بیماری های خطرناک برای هر دو گونه در آنجا وجود داشته باشند.

بیماری منتقله از کنه

کنه ها یکی دیگر از ناقل های بیماری مانند پشه ها هستند و احتمالا در اثر تغییرات آب و هواییی و طولانی تر و داغ تر شدن تابستان، به مناطق جدید مهاجرت کرده و فعال تر می شوند. بابزیوز یک بیماری منتقل شده از راه کنه است که شیوع آن اخیرا در آمریکا افزایش یافته است. این عفونت تک یاخته ای بیشتر در شمال شرق و غرب میانه بالای آمریکا شیوع پیدا کرده است. در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۱۰۰ مورد بابزیوز در ۱۵ ایالت آمریکا گزارش شد.

بهداشت جهانی
بیماری لایم یکی دیگر از بیماری های منتقل شده از راه کنه است که اگر گرمایش جهانی باعث شیوع ادامه دار آن شود، ممکن است به سمت ایالت های شمالی کشیده شود. کنه عامل این بیماری نوعی کنه پا سیاه آمریکایی است که به آن کنه گوزن نیز گفته می شود. به گزارش وزارت بهداشت مینه سوتا، شیوع بیماری لایم در این ایالت در سال های اخیر افزایش داشته که نشانگر مهاجرت این موجود به سمت شمال است.

وبا

شیوع بیماری مرگبار وبا می تواند با ادامه دار شدن تغییرات آب و هواییی تغییر کند زیرا این بیماری باکتریایی که باعث اسهال شدید و کم شدن آب بدن می شود، به اقیلم های گرم و آب های گرم جذب می شود.

اقلیم زمین
وبا از طریق آب های آلوده شیوع پیدا کرده و ممکن است در کشورهای در حال توسعه دارای بهداشت ضعیف که در خط اول تغییرات آب و هواییی قرار دارند، گسترش پیدا کند. دمای بالا و طوفان های شدید ناشی از تغییرات آب و هواییی می تواند به بروز سیل هایی منجر شود که آب آلوده را در اطراف منتشر خواهند کرد. وبا هر ساله بیش از ۱۰۰ هزار تن را در جهان از بین می برد.

آکا ایران /

VN:F [1.9.22_1171]

منبع :