آکاایران: عجایب باستان شناسی

استون هنج

استون هنج در دشت مسطحی در شمال سالزبری در انگلستان قرار دارد و چیدمان مدور سنگ های عظیمی است که بزرگترینشان ۹ متر ارتفاع و ۲۵ تن وزن دارد. دانشمندان معتقدند این بنای تاریخی، نشانه یک محل دفن بزرگ است که حدود چهار تا پنج هزار سال پیش ساخته شده است. هیچکس هنوز نمی داند چطور و چرا چنین چیزی ساخته شده یا اینکه توسط انسان ها ساخته شده یا خیر، باستان شناسان به تازگی کشف کردند که حداقل دو تا از سنگ ها قبل از سکونت انسان روی زمین در این محل قرار داده شده اند.

آکاایران: عجایب باستان شناسی


سوپر هنج

دانشمندان در سال ۲۰۱۶ و در فاصله ۳ کیلومتری استون هنج، یک اثر تاریخی سنگی اسرارآمیز دیگر به نام سوپرهنج را کشف کردند. اما باستان شناسان یک سال بعد کشف کردند که که این ها اصلا سنگ نیست، بلکه صد ها تیر چوبی در گودال بزرگی هستند که ۲۴۵۰ سال قبل از میلاد به صورت مدور چیده شده اند. جالبتر اینکه شواهد نشان می دهد تیر ها مدت کوتاهی بعد از جای گذاری خارج شدند.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

استون هنج آمریکا

استون هنج آمریکا یا تپه اسرارآمیز در نیوهمپشایر از صخره و سنگ تشکیل شده و گرچه نامش را از سایت باستان شناسی انگلیسی گرفته، اما بسیار کوچکتر و جدیدتر است. این استون هنج اولین بار در سال ۱۹۳۷ توسط ویلیام گودوین (William Goodwin) کشف شد. برخی گودوین را متهم کردند که خودش این سایت را ساخته، اما باستان شناسان معتقدند که قدمت برخی قسمت های آن به ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد می رسد.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

تپه سرپنت (Serpent)

این تپه در فلات اوهایو قرار دارد و بزرگترین مدل مارپیچی در دنیاست. برخی محققان منعتقدند این تپه توسط قبیله بومی حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده، اما هنوز مطمئن نیستند که دقیقا چه فرهنگی این تمثال غول پیکر را ایجاد کرده است. اخیرا دکتر براد لوپر (Brad Lepper) در مجله ای منتشر کرده که از هزار سال پیش تاکنون تغییر نکرده است.
عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

گوی های سنگی کاستاریکا

۳۰۰۰ گوی سنگی در اواخر قرن نوزدهم در کاستاریکا کشف شده که بزرگترین آن ها ۲.۵ متر قطر و ۱۶ تن وزن دارد. اگرچه به نظر می رسد این گوی ها با چکش زدن به صخره ها ساخته شه اند، اما تاکنون هیچکس نمی داند که چه کسی و چرا آن ها را ساخته است. حتی برخی معتقدند که موجودات فضایی آن ها را آورده اند و برخی هم معتقدند که بقایای شهر گمشده آتلانتیس است.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

شهر گمشده آتلانتیس

صحبت از آتلانتیس شد. مورخ یونانی، افلاطون ۳۶۰ سال قبل از میلاد درباره جزیره ای افسانه ای گفته که بیش از ۱۰۰۰۰ سال پیش غرق شده است اما تا کنون هیچکس جای آن را نمی داند. از آنجا که هیچ آثار باستان شناسی واقعی برای مطالعه موجود نیست و کلا بر اساس نوشته های باستانی است، شاید آتلانتیس فقط یک افسانه باشد، اما برخی افراد معتقدند واقعیت دارد و مکان هایی را برای آن حدس می زنند.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

مقبره شاه توت عنخ آمون

شاه توت عنخ آمون تنها ۹ سال داشت که ۱۳۰۰ سال پیش از میلاد بر تخت سلطنت نشست و در ۱۷ سالگی درگذشت، اما در مرکز چند راز باستان شناسی قرار دارد، اول و مهمتر از همه درباره مرگش. چون به نظر می رسد مومیایی او بعد از دفن سوخته است. باستان شناسان معتقدند که او به سرعت دفن شده، به همین دلیل عمل مومیایی کردن به درستی انجام نشده و در نتیجه واکنش شیمیایی اکسیژن و روغن مومیایی آتش گرفته است.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی

اهرام بزرگ مصر

هیچ بحث باستان شناسی فاقد اهرام بزرگ مصر کامل نخواهد شد. قدیمی ترین و بزرگترین اهرام مصر، هرم بزرگ جیزه است که آرامگاه خوفو، فرعون مصر بوده است. عظمت این هرم خودش به تنهایی یک راز است (آیا واقعا مردم باستان آن را ساخته اند؟). اما به طور کلی هنوز این اهرام شگفتی های باستان شناسی بیشتر و بیشتری تولید می کنند از جمله کشف یک اتاق اسرارآمیز درون هرم بزرگ جیزه.

عجایب باستان شناسی عجایب باستان شناسی.

منبع : permag.ir