آکاایران: بیگ بنگ: محققان دانشگاه های لیورپول، مرکز تحقیقات زمین شناسی پوتسدام آلمان(GFZ) و دانشگاه ایسلند با مدلسازی میدان مغناطیسی زمین دریافتند که با وجود ضعیف تر شدن این میدان مغناطیسی، قطب های مغناطیسی زمین جابه جا نمی شوند.

آکاایران: تضعیف میدان مغناطیسی زمین منجر به جابجایی قطب ها نمی شود | وب سایت علمی بیگ بنگ

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایرنا، میدان مغناطیسی زمین سپری نامرئی در برابر تشعشعات مرگبار کیهانی است. اما این سپر پویا دائما در حال تغییر است و هر ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سال قطب های مغناطیسی زمین جابه جا می شود. همین پویایی میدان مغناطیسی موجب نگرانی هایی در بین محققان شده است. در واقع عامل اصلی این نگرانی ضعف میدان مغناطیسی در بخشی از اقیانوس اطلس است که از شیلی تا زیمباوه گسترده شده و از سال ۱۹۵۸ تاکنون به وسعت آن افزوده شده است. به اعتقاد محققان ادامه این روند می تواند منجر به جابجایی قطب های زمین شود.
در این تحقیقات ساختار میدان مغناطیسی زمین بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار سال قبل شبیه سازی شد تا دو جابه جایی اخیر قطب های مغناطیسی بررسی شود. محققان با بررسی این جابه جایی قطب ها که با عنوان Lansdcape در ۴۱ هزار سال قبل و Mono Lake در ۳۴ هزار سال قبل رخ دادند، دریافتند که میدان مغناطیسی زمین در آن زمان هیچ شباهتی به وضعیت کنونی، نداشته است و در نتیجه تغییرات کنونی این میدان مغناطیسی نشانه های هشدار دهنده ای برای تغییر قطب های زمین محسوب نمی شوند.
تضعیف میدان مغناطیسی
مدل بالا میدان مغناطیسی زمین را در حین دو دوره نشان می دهد، یعنی زمانی که شمال و جنوب مغناطیسی به شدت تضعیف شده بودند. در بالا وارونگی میدان مغناطیسی زمین مربوط به ۴۱ هزار سال پیش را مشاهده می کنید، در پایین گردش نیز میدان مغناطیسی را در حدود ۳۴ هزار سال پیش، می بینید. بر اساس این تحقیقات، بخش های ضعیف شده میدان مغناطیسی زمین فاقد هرگونه پیامد ناگواری ترمیم خواهند شد و احتمال جابجایی قطب ها منتفی است. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.
سایت علمی بیگ بنگ / منبع: sciencedaily.com
.

منبع : bigbangpage.com