آکاایران: بیگ بنگ: تجزیه و تحلیل های نوینِ داده­ های ماهواره ­ای، تغییرات چرخه فصلیِ ناشی از تغییرات آب و هوایی را ثابت می­ کنند. به گفته محققان “تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین می­باشد.”

به گزارش بیگ بنگ، در مطالعات پیشین، وجود چنین تغییراتی در کره زمین پیش ­بینی شده بود. به دلیل گرم شدن کره زمین، کوچ حیوانات دچار تغییر و تحول شده است. پرنده­ ها به جنوب مهاجرت می­ کنند و گلها هر سال زودتر از همیشه شکوفه می ­دهند. الگوی دریاهای منجمد نیز تغییر کرده است و فصول ِ طوفان ها و آتش ­سوزی ­ها طولانی ­تر شده ­اند.

در مطالعه ­ای نوین، دانشمندان سعی کردند تا مشاهداتی را در سطوح بالاتر از سطح زمین نیز انجام دهند. تلاش آنها، که شامل تجزیه و تحلیل داده ­های درجه حرارت ماهواره ­ای بین سالۀهای ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۶ بود، برای اولین بار، ردپای تغییرات فصلی در جو کره­ زمین را آشکار کرد. بر اساس محاسبات این دانشمندان، احتمال اینکه ظهورِ چنین تغییراتی طبیعی بوده باشد و ناشی اثرات انسانها بر آب و هوا نباشد، چیزی در حدود ۵ در یک میلیون است!

بنجامین سانتر، دانشمند جو­شناسی در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا می­گوید: «در جامعۀ بیولوژیست­ ها، بسیاری به دنبال یافتن ریشه­ این تغییرات بودند، بنابراین تصمیم گرفتیم که اطلاعات ماهواره ­ای را بررسی کنیم. آنچه که ما دیدیم نشان ­دهندۀ تاثیرات عمیقی است که انسان بر آب و هوا گذاشته است، و این تاثیر، نه فقط در دماهای سالانه، بلکه در چرخه فصلی نیز مشاهده می­ شود.»

دانشمندان با استفاده از مدل های کامپیوتری، رفتار تغییرات آب و هوایی کره زمین در طی هزاران سال را، در حضور و فقدان انتشار گازهای گلخانه ­ای شبیه سازی کردند و به طور دقیق تغییرات جوی فصول را مورد مطالعه قرار دادند. سپس، پیش ­بینی­ های این شبیه سازی را با داده ­های ماهواره ­ای که پس از سال ۱۹۷۹ جمع آوری شده بود، مقایسه کردند. داده­ های ماهواره­ ای بیشتر شبیه به پیش ­بینی­ هایی بود که در شبیه­ سازی مربوط به افزایش انتشار گازهای گلخانه ­ای، وجود داشت. بیشترین تفاوت، در داده ­های ماهواره ­ایِ ثبت شده در سطوح بالایی زمین یافت شد.

دانشمندان بر این باورند که تفاوت بین دمای تابستان و زمستان طی ۴ دهه گذشته به طور متوسط ۰٫۴ درجه سانتیگراد افزایش یافته است. احتمالا، گرم شدن مناطق میانگان در هر دو نیمکره در طول تابستان، منشا این تغییرات است. سانتر می­گوید:« تغییر چرخۀ فصلی، نشانه­ قدرتمند  و محکمی است که بیانگر تأثیر قابل توجه انسان بر آب و هوای زمین میباشد.»

بیش از هر چیز، این یافته ­ها آنچه را که دانشمندان آب و هوا از قبل می­دانستند، تایید می­ کند. اما سانتر امیدوار است که این یافته­ ها، افرادی که نسبت به هشدارهای دانشمندان مبنی بر تغییرات آب و هوا و تاثیرات منفی انسان بر روی کره­ زمین بدبین بودند، را ساکت کند! یکی از پژوهشگران ِ “دانشگاه تگزاس ای اند ام” بنام اندی دسلر می­گوید: «من فکر نمی ­کنم این نتایج را بتوان به عنوان راه ­حلِ مشکلی عمده در علوم جوی در نظر گرفت. به علاوه، این یافته­ ها به جلوگیری از تغییرات آب و هوایی نیز کمکی نخواهند کرد، اما شواهدی محکم مبنی بر اینکه انسان در حال تغییر الگوهای آب و هوایی است، را ارائه می­دهد.» جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Science  منتشر شده است.

ترجمه: آوین تهمتن/ سایت علمی بیگ بنگ

.

منبع : bigbangpage.com