آکایران :چرا ساختمان های آینده، شخصیت شما را شکل خواهند داد؟ چه ترفندی هایی معماران امروزی، برای پنهان کردن عدم خلاقیت و ناتوانی خود در ارائه راه حل هایی نوین برای طرح های منطبق با مسائل زیست محیطی و معماری سبز، به خورد بشریت داده اند و می دهند؟ این ها پرسش هایی است، که مارک کوشنر، تلاش می کند به آن ها پاسخ دهد.
بنا به گزارش آکاایران : این سخنرانی 18 دقیقه ای، در حضور شرکت کنندگان در کنفرانس تد در مارچ سال جاری در آمریکا برگزار شد.

آکاایران: تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماریمارک کوشنر، سخنرانی خود را با ارائه خاطره ای از زندگی خود در نیوجرسی امریکا شروع کرد که در آنجا، درخانه ای کوچک، با پدر و مادر و خواهرش اقامت داشت. او گفت:
در یک گوشه اتاقم، حمام بود که با خواهرم، با هم از آن استفاده می کردیم. بین اتاقم و حمام، یک بالکن بود که به اتاق نشیمن منتهی می شد. جایی که همه می توانستند با هم بنشینند و گفتگو کنند و یا تلویزیون تماشا کنند، خوب هر گاه من از اتاق خوابم به حمام می رفتم همه می توانستند من را ببینند، و هر با که دوش می گرفتم و با حوله بر می گشتم همه می توانستند من را ببینند. من این شکلی بودم. من احساس ناامنی و بدی می کردم، از این بابت متنفر بودم. من از آن راهرو و آن بالکن متنفر بودم، از اتاقم و از آن خانه نیز متنفر بودم. معماری آن روز خانه ما، این طوری بود.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

 
وی ادامه داد:
من، احساسی بدی که داشتم، این قدرت معماری هست، زیرا معماری تنها در مورد ریاضی نیست، و در مورد منطقه بندی نیست، بلکه این در مورد ارتباط عاطفی و درونی نسبت به مکانی که ما در آن زندگی می کنیم هست. و این جای تعجبی ندارد که من چنین احساسی داشتم، زیرا بر اساس سازمان محیط زیست، آمریکایی ها ۹۰ درصد از وقتشان را در مکان های سر پوشیده هستند. ۹۰ درصد از وقت ما، با معماری احاطه شده ایم. و این وقت خیلی زیادی است. بدین معنا که معماری ما را به شکلی فرم می دهد که ما حتی متوجه آن نمی شویم.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(کوشنر گفت: درصد مردم آمریکا، وقت خود را در محیط های سرپوشیده صرف می کنند)

کوشنر، با بیان این که بعضی اوقات، معماران از فرم های باستانی و قدیمی، برای پنهان کردن عدم خلاقیت و نوآوری خود در ارائه فرم و شیوه جدید در طراحی بناها که با نیازهای مخاطبان، سازگار باشد، استفاده می کنند و با این کار، به مخاطبان و شهروندان، ترفند و نیرنگ می زنند اظهار داشت:
هنگامی که ساختمانی را شبیه با این به شما نشان می دهم، می دانم که شما به چی فکر می کنید:
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(تصویر ساختمان دادگاه عالی ایالات متحده آمریکا- ساخت 1935)

 فکر می کنید،"قدرت، و پایداری و دموکراسی." و می دانم فکر می کنید که چون که این بر اساس ساختمانی ساخته شده که حدود ۲٫۵۰۰ سال پیش توسط یونانیان بنا شده بوده. این یک ترفند هست. این ترفندی است که معماران از آن استفاده می کنند تا پیوند عاطفی در شما با ساختمان هایی که می سازند ایجاد کنند.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(معبد پانتئون در یونان – ساخت 438 سال قبل از میلاد مسیح)

این پیوند عاطفی قابل پیش بینی است، و ما از این ترفند از سالهای پیش استفاده می کردیم. ما از این ۲۰۰ سال پیش برای ساخت بانک ها استفاده کردیم. ما در قرن نوزدهم برای موزه های هنر استفاده کردیم.
 
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(گالری هنر برلین – ساخت 1861 میلادی)

 در قرن بیستم در آمریکا، ما از این برای ساخت خانه هایمان استفاده کردیم. به این خانه هایی سرد و جامدی که مانند سرباز به طرف اقیانوس هستند و عناصر را از هم جدا کرده اند نگاه کنید.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(سبک معماری خانه ها در فلوریدای آمریکا – برگرفته از معماری قرون پیش)

ایشان، با بیان این موضوع که معماران جدید، سلیقه ضعیف و وحشت خود را از خلق نوآوری برای انسان های امروزی، با طراحی چنین ساختمان های وحشتناکی بر ما تحمیل می کنند، تصریح کرد:
ساختمان هایی مثل این ها، وحشتناک هستند. آن ها خیلی گران، بسیار زمان بر و خیلی پیچیده هستند. و افرادی که این ها را می سازند-- ساختمان سازها و دولت-- آن ها به طور طبیعی از خلق چیز جدید و نوآوری هراس دارند، و ترجیح می هند تنها از این فرم های ساختمانی را که می شناسند استفاده کنند. به همین دلیل ما به خانه هایی به این شکل رسیدیم. این ساختمان زیبایی هست. این کتابخانه مرکزی لیوینگ ایتون هست که در سال ۲۰۰۴ در شهر من احداث شد.
 
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(کتابخانه مرکزی در نیوجرسی)
وی ادامه داد:
 این یک گنبد، و یک نیم دایره، چندین ستون و دیوار آجری دارد، می توانید حدس بزنید که لیوینگ استون چه چیزی را توسط این ساختمان می خواهد بگوید: کودکان، ارزش بنا و تاریخ. اما این ارتباطی با آنچه که عموماً این روزها کتابخانه ها انجام می دهند ندارد. در همان سال ۲۰۰۴، در سوی دیگر کشور، کتابخانه دیگری احداث شد، که این بدین شکل هست.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

(کتابخانه ای در سیاتل)

این در سیاتل هست. این کتابخانه نشان دهنده آن است که ما چگونه در دوران دیجیتال، از رساناها استفاده می کنیم. و این نشان دهنده آکادمی عمومی برای شهر هست. مکانی برای دور هم جمع شدند مطالعه کردن.
مارک، به اهمیت نوع دیدگاه در معماری جدید و قدیم اشاره کرد و بر اهمیت اصل نوآوری و ارائه شیوه های جدید برای زندگی افراد از طریق روش های معماری خلاق، تاکید کرد. وی اظهار داشت:
چطور ممکن است که در یک سال و در یک کشور دو ساختمان که هر دو را کتابخانه می نامیم، ولی کاملاً با هم متفاوت هستند ساخته شود؟ و پاسخ این است که معماری برای اصلی به نام آونگ کار می کند. در یک سو نوآوری است، و معماری به طور مداوم آن را به جلو هل می دهد، و فشاری برای تکنیک های جدید، فن آوری نو، راه حل های نو برای شیوه ای که امروزه ما زندگی می کنیم. ما فشار و فشار و فشار می آوریم تا کاملاً از شما بیگانه شویم.
ما همه سیاه می پوشیم، همه افسرده هستیم، شما فکر می کنید ما ستودنی هستیم. ما از درون مرده ایم زیرا ما هیچ انتخابی نداریم. ما باید به سوی دیگر برویم و دوباره با نمادهایی که ما می دانیم که شما دوست دارید درگیر شویم. خُب ما این کار را می کنیم، و شما هم خوشحال هستید، ما احساس چیزی مثل عدم صداقت و با غیر اخلاقی بودن کارمان می کنیم، ولی ما دوباره همان تجربه را می کنیم و دوباره آونگ را به عقب بر می گردانیم، جلو و عقب دوباره جلو و عقب می بریم و این کار را طی ۳۰۰ سال گذشته انجام داده ایم، و بخصوص در طی ۳۰ سال گذشته.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

 
ایشان، در بخش دیگری از سخنرانی خود در کنفرانس تد، به بیان تفاوت های حسی و درکی معماری 30 ساله پیش با سبک امروزی پرداخت و عنوان کرد:
۳۰ سال پیش ما از دهه هفتاد خارج شدیم. معماران درگیر تجربه معماری بروتالیست یا زبره کاری شدند (سبکی از معماری است که در آن ساختمان ها کلاً با بتن زبره و بدون روکش ساخته می شود) بتُنی کردن ساختمان ها. (. می توانید حدس بزنید. پنجره های کوچک، مقیاس های غیر انسانی. و این ها ساختمان های بسیار خشنی هستند. هنگامی که به پایان دهه هشتاد رسیدیم، شروع به تغییر دوباره نمادها کردیم. ما آونگ را به سوی دیگر فشار دادیم. و آن را به شکلی که شما دوست دارید درآوردیم و خودمان را به روز کردیم. ما نئون را اضافه و پلاستیک و مواد رنگی را اضافه کردیم و مواد نو را مورد استفاده قرار دادیم.
ما نمی توانیم به اندازه کافی از آن به شما بدهیم. ما کمدهای چیپندیل را در نظر گرفتیم وطرح آن ها را برای آسمانخراش ها استفاده کردیم. و آسمانخراش ها می توانند قلعه های شیشه ای قرون وسطا باشند. اشکال بزرگ شدند، اشکال بی باکانه و رنگی شدند. کوتوله ها تبدیل به ستون شدند.
وی، بخش دیگری از سخنرانی خود را به توصیه هایی برای معماران نسل جدید، دنبال کرد و گفت:
خُب معماران نامید و دلخور شدند، و آونگ را به سمت دیگر هل دادند. در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، ما شروع به تجربه چیزی دیگر به نام سبک ساختار شکنی کردیم. ما نمادهای تاریخی را به دور ریختیم، و تکیه بر توانایی طراحی با کامپیوتر کردیم، و ترکیب های جدیدی که و فرمی فرم دیگر را می شکند را به وجود آوردیم. این ساختمان های آکادمیک و بی پروا این ها بسیار غیر معمول هستند، ما شما را کاملاً منحرف کردیم. معمولاً، آونگ به جهت مخالف در تاب می خورد. و سپس، یک چیز بسیار جالب اتفاق افتاد.
در سال ۱۹۹۷، این ساختمان افتتاح شد این ساختمان این گوگنهایم بیلبائو است، که توسط فرانک گری طراحی شده است.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

 
و این ساختمان به طور بنیادی، ارتباط جهان را با معماری تغییر داد. پُل کلدبرگ گفت که بیلبائو یکی از لحظات کمیابی است که تمامی منتقدان، دانشگاهیان، و عموم مردم کاملاً با هم در مورد یک ساختمان اتفاق نظر داشتند. نیویورک تایم نوشت این ساختمان یک معجزه هست. پس از اینکه این ساختمان تکمیل شد جهانگردان در شهر بیلبائو ۲٫۵۰۰ درصد افزایش یافتند. ناگهان، هر کسی یکی مثل این ساختمان را خواست: لس آنجلس، سیاتل، شیکاگو، نیویورک، کلیولند، اسپرنگ.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری


همه آن را می خواستند، و گری همه جا بود. این اولین معماری از نوع فوق مدرن و مشهور بود.
وی ادامه داد:
خُب این اشکال چگونه ممکن می شوند-- آن ها بسیار وحشی و رادیکال هستند-- چگونه ممکن است که آن ها تبدیل به طرحی همه گیر در سراسر دنیا شودند؟ و این اتفاق افتاد زیرا رساناها به طور موفقیت آمیزی آن را پوشش دادند که آن ها به آ آموختند که این اشکال به معنای داشتن فرهنگ و جهانگرد است. ما واکنش بسیار عاطفی با این اشکال ایجاد کردیم. پس هر شهرداری در جهان خواستار آن شد. هر شهرداری می دانست که اگر این اشکال را در شهرشان داشته باشند، آن ها فرهنگ و جهانگرد خواهند داشت.
این پدیده با شروع هزاره جدید اتفاق افتاد برای چند معماری فضایی دیگر هم اتفاق افتاد. این برای ساختمان های طراحی شده توسط زاها و لیبسکید هم اتفاق افتاد، و آنچه که برای این چند معمار نخبه اتفاق افتاد در زمان شروع هزاره جدید در واقع می تواند برای کل معماری اتفاق بیفتد، برای اینکه رسانه های دیجیتالی شروع به افزایش سرعت بخش اطلاعتی که ما از آن ها استفاده می کنیم کرده اند. چون که من به اینکه ما چگونه از معماری استفاده می کنیم فکر کی کنم. هزار سال پیش، ما می بایستی به یک روستا می رفتید تا یک ساختمان را ببینید.
 حمل و نقل سرعت یافت: ما یک قایق، یک هواپیما می گیریم، و یک جهانگرد می شویم. دوباره تکنولوژی سرعت یافت: ما می توانیم از طریق تلویزیون، روزنامه ها آن را ببینیم تا اینکه در نهایت، ما همه عکاسان معماری شدیم، و ساختمان ها از محل خودشان جدا شدند. معماری امروز در همه جا هست، بدین معنا که سرعت ارتباطات نهایتاً به سرعت معماری رسید.
مارک در بخش پایانی سخنرانی خود با تبیین این موضوع که معماری کاملاً با سرعت در حال حرکت است و ما شاهد انقلابی در معماری هستیم، اظهار داشت:
معماری کاملاً با سرعت حرکت می کند. زمان زیادی نمی برد که درباره یک ساختمان فکر کنید اما زمان زیادی می برد تا یک ساختمان را بسازید، سه تا چهار سال، و در این فاصله، معمار دو تا هشت و شاید صد ساختمان دیگر را طراحی کرده است قبل از اینکه آن ها بدانند که ساختمانی را که چهار سال پیش طراحی کرده اند موفقیت آمیز بوده یا نه. این به دلیل آن است که هرگز حلقه بازخورد مناسبی از معماری وجود نداشته است. و این دلیل این است که معماری ما به اینجا رسیده است. معماری زبره کاری یک حرکت دو ساله نبود، این حدود بیست سال طول کشید. برای مدت بیست سال، ما ساختمان هایی شبیه این می ساختیم زیرا ما هیچ ایده ای مردم چقدر از این متنفر هستند نداشتیم. هرگز دوباره این سبک معماری اتفاق نمی افتد، من فکر می کنم، چون که من در آستانه انقلاب بزرگی در معماری هستیم از زمانی که بتُن، فولاد، آسانسور اختراع شدند، و حالا این انقلاب مدیاهاست.
وی گفت:
امروزه همه چیز متفاوت است. دیگر معماران موجودات مرموزی نیستند که الفاظ بزرگی بکار گیرند و طراحی های پیچیده انجام دهند، شما بدون کمک عموم مردم نیستند، استفاده کنندگان چیزهایی را که دیگر نمی بینند را قبول نمی کنند. معماران می توانید صدای شما را بشنود، شما مرعوب معماران دیگر نمی شوید. این بدین معناست که دیگربه جلو و عقب آونگ و از یک سبک به سبک دیگر، و از یک حرکت به حرکت دیگر رفتن بی ربط است. شما در واقع می توانید به جلو بروید و راه حل های مرتبط با مشکلاتی که جامعه دارد را پیدا کنید. این پایان تاریخ معماری خواهد بود، بدین معنا که معماری ساختمان های فردا با معماری ساختمان هایی که امروزه هستند بسیار متفاوت خواهند بود.
 یعنی اینکه فضاهای عمومی در شهر باستانی سیویل می تواند منحصربه فرد به شکلی که درخور یک شهر مدرن هست باشد. یعنی که استادیوم بارکلین می تواند یک استادیوم در شهر بارکلین باشد، نه یک آجر قرمز رنگی تاریخی باشد از آنچه که ما فکر می کنیم یک استادیوم می بایستی باشد. این بدین معناست که این ربات ها ساختمان های ما را خواهند ساخت، زیرا بالاخره ما آماده شدیم برای اشکالی که آن ها خواهند ساخت. یعنی که ساختمان ها به حال و هوای طبیعی چرخش خواهند کرد به جای اینکه به راه های دیگر بروند. بدین معنا که پارکینگ در میامی فلوریدا، می تواند محلی برای ورزش باشد برای یوگا باشد و حتی می تواند شب ها در آن مراسم ازدواج داشت.
مارک، درباره آینده معماری سبز سخن گفت و تاکید کرد:
این مهم نیست که یک گاو ساختمان ما را می سازد و یا یک ربات.
مهم این نیست که ما چگونه این را می سازیم،
مهم آن است که چه می سازیم.
 معماران از قبل می دانند که چگونه ساختمان هایی که با محیط زیست سازگار باشند، هوشمندانه تر و دوستانه باشند بسازند. ما فقط منتظر بوده ایم که همه شما آن ها را بخواهید. و نهایتاً، ما دیگر سمت مخالف نیستیم. یک معمار را استخدام کنید، با ما کار کند تا طراحی بهتری برای ساختمان ها، شهرها و جهان داشته باشیم، زیرا مخاطرات زیاد هستند. ساختمان ها تنها بازتاب جوامع ما نیستند، آن ها جوامع ما را تا کوچک ترین فضاها شکل می دهند: کتابخانه های محلی، خانه هایی که ما فرزندانمان را در آن ها بزرگ می کنیم، و راهرویی که ما را از اتاق خوابمان به حمام می برد.
اظهارات مارک کوشنر در سخنرانی اشاره شده، بر اهمیت معماری سبز Green Architecture و توجه به روش های خلاقانه در طراحی معماری و استفاده از علوم میان رشته ای در معماری نوین، تاکید دارد. مارک کوشنز، متولد 1977 میلادی در امریکا و مدیرعامل شرکت طراحی Architizer می باشد. پرتال ایشان در آدرس architizer.com قرار دارد.
,تأملی بر خدمت و خیانت معماران و آینده معماری معماری,مارک کوشنز,معمار,مقالات معماری

منبع : مارک کوشنز