نقش انرژی هسته ای در منابع متنوع انرژی آینده

درحال حاضر ایجاد تنوع در منابع تامین انرژی به منظور دستیابی به توسعه پایدار مورد توجه همگان قرار گرفته است.

نفت و زغال سنگ مهم ترین منابع تامین کننده انرژی جهان در جهان محسوب می شوند. اما این منابع فسیلی که از آنها به عنوان منابع تجدید ناپذیر یاد می شود، دیگر به آسانی گذشته قابل بهره برداری نیست.

میانگین افزایش مصرف انرژی پنج تا ده درصد برآورد شده است. این در حالی است که با سرعت مصرف امروزی، ذخایر نفت و گاز تا ‪ ۷۰‬سال دیگر به پایان می رسد.

وضعیت منابع زغال سنگ نیز شبیه نفت و گاز است، هر چند برخی برآوردها نشان می دهد ذخایر آن تا پایان قرن دوام خواهد آورد، اما گرانی و نیز آلودگی ناشی از مصرف این سوخت در تامین انرژی نگرانی هایی را مطرح کرده است.

سایر منابع انرژی مانند خورشید، آب و باد که از آنها به عنوان انرژی پاک یاد می شود، علاوه بر آنکه نیازمند شرایط محیطی خاصی است، گران تمام می شود و به سرمایه گذاری سنگینی نیاز دارد.

انرژی باد اگر چه رایگان است، اما نمی توان به پایداری آن اطمینان داشت. انرژی خورشید نیز به سرمایه گذاری هنگفتی نیاز دارد و در زمان حاضر استفاده گسترده از آن چندان مقرون به صرفه نیست.

برق خورشیدی که هزینه تولید آن هشت برابر انرژی حاصل از سوختهای فسیلی است، کمتر از یک درصد انرژی مصرفی جهان را تامین می کند.

بازدهی منابع انرژی تجدیدپذیر در کاهش هزینه ها و توانایی رقابت با سوختهای فسیلی اهمیت زیادی دارد.

درحال حاضر در جهان ‪ ۴۳۸‬نیروگاه اتمی فعال وجود دارد که ‪ ۱۷‬درصد برق دنیا را تامین می کنند. در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (‪(OECD‬ این نسبت به ‪ ۲۳‬درصد می رسد.

انرژی حاصل از یک اتم هسته اورانیوم با انرژی ده میلیون اتم کربن سوختهای فسیلی برابری می کند. میزان مصرف سوخت در هرسال برای یک نیروگاه هزار مگاواتی هسته ای، بیست تن و برای یک نیروگاه زغالی دومیلیون تن و برای یک نیروگاه نفتی، ‪ ۲۵۰‬میلیون لیتر نفت است.

اکسیژن مورد نیاز برای تولید هزار مگاوات برق، در یک نیروگاه زغالی، سه میلیون و ‪ ۸۰۰‬هزار تن ولی برای نیروگاه هسته ای صفر است.

به ازای تولید این میزان برق، در یک نیروگاه زغالی پنج میلیون و ‪۳۰۰‬ هزارتن دی اکسید کربن تولید می شود، در حالی که این رقم در مورد یک نیروگاه هسته ای صفر است.

"لویس اشاواری" مدیرکل سازمان انرژی هسته ای ‪ NEA(‬بازوی تحقیقات هسته ای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی) می گوید شمار بسیاری از

سیاستگذاران مسئله امنیت انرژی و نیز حفاظت از محیط زیست را برای ملتهای خود مطرح می کنند.

منبع اصلی مورد نیاز برای انرژی هسته ای اورانیم است که بیش از نیمی از آن در کشورهای صنعتی سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ‪ OECD‬تولید می شود.

اشاواری با توجه به دو مسئله امنیت انرژی و گرم شدن زمین، روی آوردن سیاست گذاران به انرژی هسته ای به خاطر مصلحت آیندگان را کاملا منطقی می داند.

چین طی ‪ ۲۰‬تا ‪ ۲۵‬سال دیگر ‪ ۳۰‬نیروگاه جدید خواهد ساخت. قرار است ‪ ۱۵‬تا ‪ ۲۰‬نیروگاه هسته ای نیز در آمریکا ساخته شود. ساخت ‪ ۶‬تا ‪ ۱۰‬راکتور در انگلیس تحت بررسی است. فنلاند و فرانسه هم ساخت نیروگاهای جدید را آغاز کرده اند و برخی کشورها مانند آلمان نیز به فکر تجدیدنظر در سیاست پایان استفاده از انرژی هسته ای افتاده اند.

ژاپن و کره جنوبی هیچگاه برنامه های هسته ای خود را متوقف نکرده اند.

در مورد روسیه و هند هم که تجربه هسته ای دارند، این انتظار که بخواهند ظرفیت خود را برای تامین برق مورد نیاز برای رشد اقتصادی افزایش دهند کاملا واقع بینانه است.

با وجود اجرای طرحهای جدید، سهم انرژی هسته ای به نسبت تولید کل برق جهان در ‪ ۲۰‬سال آینده ثابت می ماند که علت آن افزایش تقاضا است.

با توجه به ادامه روند رشد اقتصادی کشورها پیش بینی می شود تقاضا برای انرژی تا سال ‪ ۲۰۵۰‬نسبت به سال ‪ ۲۰۰۰‬دو برابر شود.

در هیچ منطقه ای از جهان مانند شرق آسیا روند افزایش تولید انرژی هسته ای برای تامین تقاضای فزاینده به انرژی مشهود نیست.

به گفته مدیرکل انجمن جهانی انرژی هسته ای، برای توقف فاجعه زیست محیطی ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش دمای زمین که می تواند سبب مرگ میلیاردها نفر شود، تعداد نیروگاه های هسته ای جهان باید ‪ ۲۰‬برابر شود.

در کشورهای توسعه یافته اکنون حدود ‪ ۱/۴‬میلیارد نفر یا به عبارتی ‪ ۲۰‬درصد جمعیت جهان، تقریبا ‪ ۸۰‬درصد از منابع انرژی جهان را مصرف می کنند که این انرژی بیشتر از سوزاندن نفت و زغال سنگ تولید می شود که با تولید گازهای گلخانه ای همراه است.

انرژی هسته ای از میان منابع گوناگون انرژی تجدیدناپذیر که آلایندگی را به همراه دارند و منابع انرژی تجدیدپذیر که هنوز سهم چندانی در تولید انرژی نیافته اند ارزانترین، سالمترین و بهترین منبع انرژی محسوب می شود.

گرم شدن هوای زمین و افزایش بهای سوخت های فسیلی باعث شده است انرژی هسته ای در برنامه توسعه بسیاری از کشورها گنجانده شود.

● نقش تاریخی انرژی در توسعه بشر

حدود نیم میلیون سال پیش انسان طرز ساختن آتش را فراگرفت. او توانست با جمع آوری و سوزاندن چوب خود را گرم کند، غذا بپزد و ابزارهای ساده و ابتدایی بسازد. هزاران سال بعد مصریها اصول دریانوردی را کشف کردند و بعدها چرخ آبی ابداع شد. در تمامی این فعالیتها از اشکال گوناگون انرژی به شکل زیستی، خورشیدی و هیدرولیک استفاده شده است.

انرژی که به معنای توانایی انجام دادن کار است، برای تامین نیازهای اولیه انسانی، افزایش طول عمر و بالا بردن سطح زندگی ضروری است.

انسان در طول هزاران سال از زندگی ابتدایی که به انرژی حاصل غذایی که جمع آوری می کرد وابسته بود و به مرور به انسان شکارچی تبدیل شد که غذای بیشتری دراختیار داشت و از آتش برای گرم کردن و پختن غذای استفاده می کرد و سپس در این جریان تحول، به کشاورز ساده ای بدل گردید که از حیوانات اهلی به عنوان منبع انرژی برای کار استفاده می کرد.

اولین گامها در استفاده از انرژی مکانیکی با مهار نیروی آب و باد برداشته شد. بعدها انقلاب صنعتی با کمک نیروی بخار و زغال سنگ بنیان های جامعه فناوری امروزی را بنا نهاد و پیشرفتهای مهمی مانند ساخت موتور احتراق درونی و تولید انبوه برق بدست آمد.

مصرف انرژی اکنون در مقایسه با دوران قبل از انقلاب صنعتی که در اواخر قرن هجدهم در اروپا اتفاق افتاد، صد برابر شده است.

امروزه در کشورهای صنعتی مصرف سرانه انرژی ‪ ۱۵۰‬تا ‪ ۳۵۰‬گیگاژول است که بخش فزاینده ای از آن به صورت الکتریسیته مصرف می شود. (یک گیگاژول ‪۱۰‬ به توان ‪ ۹‬ژول است.)

● جمعیت

تنها یک چهارم جمعیت جهان که ساکن کشورهای صنعتی هستند، سه چهارم انرژی مصرفی در سراسر جهان را مصرف می کنند.

پیش بینی شده است رشد جمعیت تا آینده نزدیک همچنان با سرعت ادامه خواهد داشت و جمعیت جهان از ‪ ۶‬میلیارد نفر در حال حاضر تا ‪ ۲۵‬سال آینده به ‪ ۸‬میلیارد نفر و احتمالا تا اواخر قرن حاضر به ‪ ۱۰‬میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. بیشترین میزان رشد جمعیت متعلق به کشورهای در حال توسعه خواهد بود که همین حالا هم بیش از سه چهارم جمعیت جهان را در خود جای داده اند.

حتی اگر کشورهای پیشرفته سیاستهای انرژی کارآمدتری برای جلوگیری از افزایش مصرف انرژی اتخاذ کنند، افزایش جمعیت جهان تاثیر چشمگیری بر تقاضا برای انرژی خواهد گذاشت و تا سال ‪ ۲۰۵۰‬میلادی تقاضا برای انرژی به دو برابر خواهد رسید.

انرژی را می توان در دو مقوله اولیه و ثانویه مورد توجه قرار داد.

انرژی اولیه انرژی به شکل منابع طبیعی مانند چوب، زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی، اورانیم، باد، انرژی آب، و خورشید است.

انرژی ثانویه اشکال قابل استفاده تر انرژی مانند الکتریسیته و بنزین است که انرژی اولیه به آن تبدیل می شود.

انرژی اولیه به دو صورت انرژی تجدیدپذیر و یا انرژی تجدیدناپذیر است.

منابع انرژی تجدیدپذیر شامل خورشید، باد، و انرژی امواج ، توده زیستی (مانند چوب، و محصولاتی مانند شکر) انرژی حرارت مرکزی زمین و انرژی آب است.

منابع انرژی تجدیدناپذیر شامل سوختهای فسیلی (زغال سنگ، نفت، گاز طبیعی) که به همراه اورانیم بیش از ‪ ۸۰‬درصد نیازهای انرژی امروزه ما را تامین می کنند.

● دسترسی به انرژی

درحال حاضر کمبود انرژی اولیه وجود ندارد. خورشید هر روز پرتوهای انرژی بخش خود را به زمین می فرستد. این انرژی به اشکال گوناگونی در بادها، امواج، درختان و گیاهان که اشعه خورشید را به توده زیستی گیاهی تبدیل می کند دیده می شود. علاوه بر آن مقادیر عظیمی انرژی در مواد پوسته زمین یعنی سوختهای فسیلی وجود دارد که انرژی خورشید را در خود ذخیره می کنند. اورانیم یک منبع انرژی است که میلیاردها سال پیش و قبل از تشکیل منظومه شمسی در زمین محبوس بوده است.

چالش امروز جهان رهایی از وابستگی شدید به سوختهای فسیلی و استفاده بیشتر از منابع انرژی غیرکربنی است. نگرانی در خصوص پیامدهای گرم شدن کره زمین یک دلیل مهم این چالش است.

● سوخت های فسیلی

زغال سنگ اولین سوخت فسیلی بود که کاربرد گسترده ای در صنعت یافت و استانداردهای زندگی مردم را بهبود بخشید. نفت یک منبع انرژی مناسب است.

نفت بخاطر دسترسی آسان و قیمت پایین نقش مهمی در رشد اقتصادی بسیاری از کشورها در قرن گذشته داشته است. نفت در صنعت حمل و نقل نقش حیاتی دارد.

گاز طبیعی نیز کاربرد وسیعی در کنار زغال سنگ و نفت به عنوان یک سوخت چندکاربردی پیدا کرده است.

چنانچه منابع انرژی مناسب برای تولید برق را مد نظر قرار دهیم مشاهده می کنیم ‪ ۴۰‬درصد انرژی مصرفی اولیه صرف تولید برق می شود و با رشد ‪۲/۷‬ درصدی در سال تقاضا برای برق در سراسر جهان دو برابر تقاضای انرژی خواهد بود.

● قابلیتها و محدودیتهای هر یک از منابع انرژی الکتریکی

▪ هیدروالکتریک:

کارخانجات تولید هیدروالکتریک بدون آلوده کردن هوا برق تولید می کنند. مهار انرژی آب غالبا با ساخت سدهای بزرگ بر روی دریاچه ها انجام می شود. هیدروالکتریسیته امروزه ‪ ۱۸‬درصد برق مصرفی جهان را تامین می کند. در بسیاری از کشورها بیشتر مکانهای مناسب احداث سد مورد استفاده قرار گرفته و امکان توسعه این منبع انرژی چندان فراهم نیست.

سایر منابع انرژی تجدید پذیر قابلیت بیشتری برای افزایش مصرف دارند اما ویژگیهایی دارند که مانع از آن می شود نقش مهمی در تامین نیازهای الکتریسته بازی کند.

انرژی خورشیدی دارای جاذبه منطقی قابل توجهی دارد. اما این انرژی برای تولید برق قابلیت محدودی دارد بسیار متناوب و بسیار پراکنده است. تولید انرژی خورشیدی در شب و درصورت پوشش ابر در آسمان مختل می شود این امر باعث می شود بخش کوچکی از ظرفیت نیروگاه برق خورشیدی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین مشکل کاهش شدت پرتوها و ضرورت تبدیل پرتوهای ضعیف به برق کم بازده (کمتر از ‪ ۲۰‬درصد) وجود دارد. هرچند این مسئله موضوع تحقیقات بسیاری در دهه های گذشته بوده است.

امکان ذخیره انرژی حاصل از خورشید در مقیاس کوچک و با هزینه نسبتا بالا وجود دارد. در مقیاس وسیع تولید انرژی خورشیدی باید با پشتیبانی سایر منابع الکتریسیته همراه باشد. هرچند نمی توان این واقعیت را رد کرد که آفتاب رایگان است، اما هزینه های انرژی و مواد برای تبدیل ، نگهداری، و ذخیره بسیار بالا است. نقش اصلی انرژی خورشیدی در آینده در گرم کردن مستقیم خواهد بود.

باد نیز همانند خورشید رایگان است و بطور فزاینده ای برای تولید الکتریسیته مهار می شود. درحال حاضر ظرفیت انرژی باد در سراسر جهان حدود ‪ ۲۰‬هزار مگاوات است. اما برای تامین نیازهای الکتریسیته در مورد باد نیز که همیشه نمی وزد مسائل مشابه پشتیبانی مانند انرژی خورشیدی مطرح است.

با این حال هزینه ها کاهش یافته و در برخی نیروگاههای جدید در آمریکا با هزینه ها در منابع متعارف برابری است.

انرژی درون زمین از گرمای طبیعی زیر سطح زمین بدست می آید. در جاهایی که امکان مهار بخار داغ زیرزمینی و آوردن آن به سطح زمین وجود دارد امکان تولید برق نیز میسر است. منابع انرژی درون زمین در برخی نقاط زمین قابل استفاده است و حدود ‪ ۸‬هزار مگاوات برق تولید می شود.

چشم اندازهایی در دیگر نقاط وجود دارد که می توان آب را با تلمبه به قسمتهای بسیار گرم پوسته زمین هدایت کرد و از آن برای تولید برق استفاده نمود.

▪ توده زیستی :

بیشتر محصولات کشاورزی و جنگلها از نظر فنی قابلیت تبدیل به برخی اشکال انرژی را دارند، حتی اگر هدف اصلی تولید محصول، تامین غذا باشد. درحال حاضر برخی "مزارع انرژی" وجود دارد که محصولات منحصرا برای تولید انرژی کشت می شوند. این مزارع با سایر محصولات بر سر آب، کود و خاک رقابت دارند. به همین خاطر باید بین غذا و سوخت یکی انتخاب شود. توده زیستی منبع انرژی مفید و روزافزون بخصوص برای جوامع روستایی در کشورهای جهان سوم است و زائدات آلی و گیاهان آبی برای تولید متان یا "بیوگاز" قابل استفاده است. با این حال این منبع انرژی نقش بسیار کوچکی در تامین نیازهای انرژی دارد.

با ورود به قرن جدید تنها منابع انرژی دردسترس برای تولید اقتصادی برق انبوه احتمالا گاز، زغال سنگ و انرژی هسته ای خواهد بود.

استفاده از نفت برای تولید برق بسیار گران تمام می شود. علاوه برآن نفت از مزیت مهم یک سوخت قابل حمل برای صنعت حمل و نقل برخوردار است.

نفت برای کاربردهای خاص مانند حمل و نقل و در صنعت پتروشیمی استفاده می شود.

گاز همانند نفت است ارزش آن بیشتر از آن است که برای مصارفی مانند تولید انبوه برق به هدر رود. اما بعد از شوک قیمتهای نفتی در دهه ‪ ۱۹۷۰‬به دنبال اکتشافات گسترده ذخایر عظیم گاز طبیعی در بسیاری از نقاط جهان کشف شد و امروزه کاربرد گسترده ای در نیروگاههای برق یافته است.

خاصیت اصلی گاز، قابلیت لوله کشی بی خطر و کم هزینه آن برای مصارف صنعتی و خانگی و تولید گرما با بازده بسیار بالا است.

زغال سنگ منبع فراوانی است که تولید جهانی آن به ‪ ۳/۵‬میلیارد تن در سال می رسد و بیشتر آن برای تولید برق مصرف می شود. زغال سنگ ‪ ۳۸‬درصد برق جهان را تامین می کند درحالی که سهم اورانیوم ‪ ۱۶‬درصد است. در کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (‪ (OECD‬این رقم به ترتیب ‪ ۳۸‬درصد و ‪۲۴‬ درصد است.

اورانیوم ماده ای است که به وفور یافت می شود و در صورت وجود تقاضا، با کمک فناوریهای موجود می توان تولید آن را ‪ ۶۰‬برابر کرد.

تولید جهانی معادن اورانیوم حدود ‪ ۳۵‬هزار تن در سال است اما بخش زیادی از بازار، از محل منابع ثانویه شامل مواد سلاحهای هسته ای برچیده شده تامین می شود. عملا تمامی این تولیدات برای تولید برق مورد استفاده قرار می گیرد.

● تبدیل انرژی ـ ارزش گرمایی سوخت های گوناگون

ـ هیزم ‪ ۱۶‬مگاژول در هر کیلوگرم

ـ زغال سنگ قهوه ای ‪ ۹‬مگاژول در هر کیلوگرم

ـ زغال سنگ سیاه(نامرغوب) ‪ ۱۳‬تا ‪۲۰‬

ـ زغال سنگ سیاه ‪ ۲۴‬تا ‪۳۰‬

ـ گاز طبیعی ‪ ۳۹‬مگاژول در هر مترمکعب

ـ نفت خام ‪ ۴۵‬تا ‪ ۴۶‬مگاژول در هر کیلوگرم

ـ اورانیوم(در راکتور آب سبک) ‪ ۵۰۰‬هزار مگاژول در هر کیلوگرم از نظر تئوری ذخایر جهانی زغال سنگ برای تولید برق مورد نیاز بیش از صد سال کافی است. اما احتمال می رود مقادیر بیشتری از زغال سنگ های استخراجی در آینده به سوختهای باارزش تر مایع تبدیل شود و بنابراین برای تولید برق استفاده نگردد. مشکلات زیست محیطی و نیز مشکلات مرتبط با افزایش استخراج و مصرف زغال سنگ نیز وجود دارد.

تفاوت ارزش گرمایی اورانیوم در مقایسه با زغال سنگ و سایر سوختها حائز اهمیت است (هر چند هر دو در نیروگاه بازده حرارتی ‪ ۳۳‬درصد مورد استفاده قرار می گیرند). یک نیروگاه برق یک میلیون کیلوواتی سالیانه حدود ‪ ۳/۱‬میلیون تن زغال سنگ سیاه یا حدود ‪ ۲۴‬تن اورانیوم (مانند ‪ (UO۲‬غنی شده تا چهار درصد از ایزوتوپ مفید (‪ (u ۲۳۵‬مصرف می کند. این میزان نیازمند استخراج بیش از ‪ ۲۰۰‬تن اورانیوم طبیعی است که از ‪ ۲۵‬تا ‪ ۱۰۰‬هزار تن سنگ معدن اورانیوم بازیابی می شود.

● زائدات

این میزان متفاوت سوخت مصرفی مقدار زائدات متفاوتی نیز به دنبال دارد.

فعالیت یک نیروگاه هسته ای هزار مگاواتی در سال ‪ ۲۷‬تن سوخت مستعمل باقی می گذارد که به شدت رادیواکتیو است و گرمای بسیار زیادی تولید می کند.

بخش اعظم این سوخت استفاده شده، باز فراوری می شود بطوری که ‪۹۷‬ درصد از ‪ ۲۷‬تن سوخت اولیه بازیابی می گردد. ‪ ۳‬درصد باقیمانده (حدود ‪۷۰۰‬ کیلوگرم) زباله رادیواکتیو سطح بالا است که بالقوه خطرناک بوده و لازم است برای مدت زمان طولانی از محیط زیست مجزا نگهداری شود. اما این مقدار کم را به آسانی می توان کنترل کرد.

حتی در جایی که سوخت مصرف شده مجددا فراوری نشود مقدار سالیانه ‪ ۲۷‬تن در مقایسه با مقدار زائدات یک نیروگاه برق زغال سنگ هم حجم آن جزئی و ناچیز است.

نیروگاه زغال سنگ هزار مگاواتی سالیانه حدود ‪ ۷‬میلیون تن دی اکسیدکربن تولید می کند. این میزان علاوه بر ‪ ۲۰۰‬هزار تن دی اکسیدسولفور است که در بسیاری از موارد یک منبع مهم آلاینده جوی است. دیگر زائدات حاصل از مصرف زغال سنگ شامل مقادیر زیادی پسماند (حدود ‪ ۲۰۰‬هزار تن در سال) حاوی فلزات سمی مانند آرسنیک، کادمیم و جیوه، مواد آلی سرطانزا و موتاسیون زا (موادی که باعث بروز سرطان و تغییرات ژنتیکی می شوند) و نیز مواد رادیواکتیو طبیعی است.

این زائدات معمولی اگر مهار نشوند حتی در فواصل بسیار زیاد از نیروگاه می توانند به سلامت انسان و محیط زیست آسیب برسانند. بطور مثال در نقاطی باران اسیدی ناشی از انتشار دی اکسیدسولفور مرزهای ملی را طی کرده و خسارات سنگینی به دریاچه ها، رودخانه ها، جنگلها در مناطق بسیار دورتر وارد آورده است.

هر شیوه تولید برق خطرهای زیست محیطی و زائداتی به همراه دارد. صنعت هسته ای از این نظر که تنها صنعت تولید برق است که مسئولیت کامل دفع زائدات و تامین هزینه های کامل آن را به عهده دارد صنعت منحصر بفردی است.

امروزه انرژی هسته ای سالیانه از انتشار حدود ‪ ۲/۴‬میلیارد تن دی اکسید کربن جلوگیری می کند. ( درمقایسه با بیش از ‪ ۷‬میلیارد تن دی اکسیدکربن حاصل از تولید برق از سوخت های فسیلی)

● مسائل اقتصادی

تفاوت نیازهای سوخت بین نیروگاه برق هسته ای و زغال سنگ بر اقتصادی بودن آنها تاثیر می گذارد. هزینه سوخت یک نیروگاه برق هسته ای بسیار کمتر از نیروگاه برق زغال سنگ است که همین نکته هزینه هنگفت اولیه ساخت یک نیروگاه هسته ای را جبران می کند. در نتیجه از نظر عملی برق حاصل از راکتورهای هسته ای در بسیاری از مناطق با برق حاصل از زغال سنگ حتی با درنظر گرفتن مدیریت و دفع زباله های هسته ای و تعطیلی راکتورها رقابت می کند.

با افزایش قیمت گاز و آلایندگی زغال سنگ ، انرژی هسته ای بطور فراینده ای مورد توجه قرار گرفته است.

● تولید برق تنوع در منابع تولید انرژی

برای بیشتر کشورها سوالاتی که باید به آنها پاسخ داده شود عبارتند از: نیازهای برق ما چیست؟ اشکال تولید برقی در دسترس ما کدام است؟ چه ترکیب انرژی نیازهای ما را با حداکثر ایمنی تامین می کند و کمترین آسیب را به مردم و محیط ما وارد می کند؟

در اواسط ‪ ، ۲۰۰۱‬در ‪ ۳۱‬کشور کوچک و بزرگ با عقاید سیاسی و رشد صنعتی متفاوت برق هسته ای در ترکیب انرژی آنها وجود داشت. بلژیک، چین، فرانسه، آلمان ، مجارستان، هند، ژاپن، روسیه، سوییس، انگلیس، آمریکا از جمله کشورهایی هستند که برنامه های مهم انرژی هسته ای دارند.

در سال ‪ ۲۰۰۰‬میزان تولید برق حاصل از انرژی هسته ای با کل تولید برق جهان در سال ‪ ۱۹۶۱‬از تمام منابع برابری می کرد (‪ ۲۴۳۸‬میلیارد کیلووات ساعت).

هیچ کشوری نمی خواهد فقط به یک منبع انرژی واحد وابسته باشد.

برای بسیاری از کشورها مسئله استفاده از زغال سنگ یا انرژی هسته ای به عنوان منبع اصلی برق مطرح نیست بلکه ترکیبی از منابع متنوع انرژی مدنظر است که تا حد امکان از منابع تجدیدپذیر بهره گرفته شده است.

یک فیزیکدان هندی به نام دکتر هومی بابها می گوید: "هیچ انرژی پرهزینه تر از نداشتن انرژی نیست."
  
 
راسخون
ویرایش و تلخیص:آکاایران