محققان کیهان شنان کشور ایجاد شفق های قطبی، تغییرات آب وهوایی و اختلال در سیستم های مخابراتی را از عوارض توفانهای خورشیدی دانستند و اعلام کردند فعالیت های خورشید در این چرخه ممکن است تا سال 2014 ادامه داشته باشد.

توفانهای خورشیدی ذرات باردار بسیار پر انرژی هستند که با سرعت هزار کیلومتر در ساعت خورشید را ترک می کنند و به فضای میان سیارات می رسند. توفانهای خورشیدی موجب افزایش پرتوهای ماورا بنفش می شوند. این پرتوها در طیف نور خورشید دارای طول موج کوتاه و انرژی زیاد است و می تواند باعث بیماریهای پوستی، چشمی، تخریب ژنتیکی DNA و اختلال در سیستم ایمنی بدن، پیری زودرس در انسان و اختلال در سیستم های مخابراتی و ماهواره ای می شوند.

 

جزئیات فعالیت های خورشید

دکتر سعید عطارد- کیهان شناس در گفتگو با خبرنگار مهر، توفانهای خورشیدی را پدیده متداول در خورشید دانست و گفت: به علت حرکات درون خورشید که عبارت است از پلاسمای بسیار داغ که سرعت چرخشی متفاوتی در مناطق مختلف دارد، میدانهای مغناطیسی ایجاد می شود که این میدانها باعث می شوند مقدار زیادی ذرات باردار با سرعت زیاد به بیرون پرتاب شوند.

توفانهای خورشیدی ذرات باردار بسیار پر انرژی هستند که با سرعت هزار کیلومتر در ساعت خورشید را ترک می کنند و به فضای میان سیارات می رسند. توفانهای خورشیدی موجب افزایش پرتوهای ماورا بنفش می شوند

وی با تاکید بر اینکه این امر موجب می شود که ذرات باردار با سرعتهای زیاد در فضا منتشر شوند، اظهار داشت: گاهی از اوقات شدت این تابشها و انتشارات آن قدر زیاد است که می تواند سیستم های مخابراتی را بر روی زمین دچار اختلال کند.

,توفان خورشیدی, ذرات خورشیدی, مغناطیس,نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

عطارد، ایجاد شفق های قطبی را از پدیده هایی دانست که به دلیل وجود توفانهای خورشیدی ایجاد می شود، ادامه داد: ایجاد شفق های قطبی از جمله عوارضی است که در زمان وجود توفانهای خورشیدی پدید می آید.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که توفانهای خورشیدی بسیار شدید باشند پدیده شفق قطبی حتی تا عرضهای جغرافیایی پایین و تا نزدیکی استوا کشیده و دیده می شود.

 

اوج فعالیت های خورشیدی

دکتر علی عجب شیری زاده- رئیس مرکز تحقیقات اختر فیزیک مراغه در گفتگو با مهر، فعالیت های خورشیدی را شامل 3 نوع مختلف دانست و یادآور شد: این 3 نوع فعالیت شامل فعالیت خورشیدی (Solar Activity) ، ژئو مغناطیسی و تابشهای کیهانی می شود.

رئیس مرکز تحقیقات اختر فیزیک مراغه به نحوه عملکرد هر یک از این فعالیت ها اشاره کرد و توضیح داد: فعالیت خورشیدی که معمولا با SA یا Solar Avtivity نشان داده می شود، 11 سال طول می کشد. این فعالیت

منبع : tebyan.net