چه خبر از Mars500

یک ایتالیایی، یک فرانسوی، سه روس و یک چینی یک سال است درب‌های کپسول شبیه‌سازی "مارس 500" را به روی خود بسته اند تا شرایطی مجازی ولی سخت شبیه آن چیزی که برای فضانوردان در شرایط واقعی وجود دارد را تجربه کنند.

ماموریت این فضانوردان بی باک! حضور در شرایط سخت و خسته کننده این کپسول آزمایشگاهی که به صورتی شبیه به محیط یک فضا پیمای بین سیاره ای طراحی شده است میباشد. آنها به صورت فرضی هم اینک در میانه راه زمین به مریخ هستند. و چند ماه دیگر به این سیاره خواهند رسید . نزدیک به 30 روز در مریخ کاووش میکنند و در راه بازگشت به زمین دوباره نزدیک به 8 ماه شرایط سفر بین سیاره ای را تجربه خواهند نمود.

هم اکنون چندین شرکت هوافضای روسیه با همکاری سازمان فضایی اروپا و آژانس فضایی آلمان و همچنین کانادا در حال کار روی پروژه ی Mars-500 هستند. در این پروژه برخی شرایط انجام ماموریت روی سطح مریخ شبیه سازی می شود. این آزمایش ها در چند ماژول انجام می شود. در بخش  اول امکانات لازم برای زندگی وجود دارد و این بخش شامل 6 اتاق است. بخش دوم شامل تجهیزاتی نظیر گرم کن و سرد کن قرار دارد. در بخش  سوم ادوات کامل پزشکی و دندان پزشکی قرار دارند. قسمت چهارم را وسیله ی فرود تشکیل می دهد. ترکیب بندی ماژول ها با موافقت کمپانی روسی انرژی انجام شد. یکی دیگر از هدف های اصلی این پروژه آگاه شدن از سلامت و سطح زندگی فضانوردان در طول سفر های فضایی است. سیستم تهویه در این پروژه به گونه ای است که در ابتدا هوا از ماژول ها کشیده می شود و ضایعات آن از بین می رود و سپس آن را به وسیله ی اکسیژن اشباع می کنند.

ویرایش و تلخیص:آکاایران