زلزله ژاپن پرقدرت ترین زلزله دنیا از زمانی که دستگاه های لرزه نگاری وجود دارند معرفی شده است.

زلزله حدود 9 ریشتری ژاپن علاوه بر تغییرات روی پوسته زمین، باعث کاهش زمان 24ساعته شبانه روز به میزان 8/1 میکرو ثانیه در 24ساعت شده است.

به گزارش سایت پزشکان بدون مرز، جزیره ژاپن حدود 8فوت جابه جا شده است و همچنین محور زمین نیز بیش از 10سانتی متر جابه جا شده است. پس از آنکه زلزله ژاپن به سیستم های خنک کننده نیروگاه هسته ای آسیب زد مقام های ژاپنی در تمام واحدهای نیروگاه ها حالت فوق العاده اعلام کردند. این زلزله شدیدترین زلزله ای است که تا کنون در ژاپن ثبت شده و گفته می شود دولت ژاپن هزاران نیروی نظامی، صدها هواپیما و ده ها کشتی را روانه مناطق زلزله زده کرده است.

در ژاپن کسانی که در فاصله 500تا 1200متری مرکز انفجار بمب های آمریکایی در خانه های چوبی به سر می بردند و از سوختگی و زخم های شدید و مرگ در امان مانده بودند پس از 2هفته مبتلا به ریزش موی سر، تب، اسهال، خونریزی زیرجلدی و مخاط، خونریزی لثه ها و اعضای درونی و کم شدن تعداد گلبول های سفید خون شده و در ظرف یک هفته جان سپردند.

مواد رادیواکتیو به طور کلی سمی هستند. این مواد برای حیات ضرر دارند. یعنی به انحای مختلف در سطح بسیار بسیار بالا ایجاد مسمومیت می کنند و در نهایت وارد بدن انسان که می شوند، حتی اگر شخص مسموم زنده بماند، باعث تغییرات ژنتیک در فرد می شوند. یعنی اینکه مولکول ها را تحت تأثیر قرار می دهند و باعث جهش یا تغییرات ژنتیک می شوند.

هم ترین مسئله ای که مواد رادیواکتیو ایجاد می کنند، تغییرات ژنتیک است. در اطراف رآکتورهای اتمی اگر دقت و احتیاط نشود، مثلا می بینیم که مارمولک هایی با 2 پا، با 3سر یا مارمولک های بی دست و پا و انواع قورباغه هایی که به اصطلاح دفورمه شده و تغییر شکل داده اند، پیدا می شود. این تغییرات یعنی تغییر در ژنتیک ،ممکن است باعث مسمومیت و مرگ فرد، گیاه و جانور شود. وقتی که در چرنوبیل، در اتحاد شوروی سابق، در رآکتورهای اتمی اختلال ایجاد شد، ما دیدیم که در غرب انگلستان یعنی حدود 5 هزار کیلومتر آن طرف تر به طرف غرب، دولت انگلستان مجبور شد که گوسفندهای بی شماری را کشته و دفن کند، چون علف های آن منطقه به مواد رادیواکتیو آغشته شده بودند.

جنین

مواد رادیواکتیو با حیات روی زمین سازگاری ندارد. تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می گذارد، سلول های تناسلی را نابود می کند و سبب تغییرات در نسل های آینده و تولد نوزادان ناقص الخلقه می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، در سال 1950از 250کودک 4 تا 5 ساله و مادران آنها که هنگام بارداری در معرض تشعشع بمب اتمی قرار گرفته بودند آزمایش به عمل آمد، 27 کودک دارای نواقص شدید جسمی (نقص قلب، بسته بودن سوراخ مقعد، انواع بیماری های ریوی و مری) و 6کودک سر بسیار بزرگ داشتند و درک عقلانی آنها کم بود. مادران این کودکان هنگام انفجار بمب در داخل مدار 1200 متری بودند. کودکانی که در معرض تشعشع قرارداشتند در رشد جسمی و عقلی آنها نیز اختلالات به وجود آمد و هر قدر سن کودک هنگام انفجار کمتر بود اختلال بیشتر در او ظاهر می شد.

اثرات جسمی اشعه رادیو اکتیو

اثرات بدنی باعث صدمه به سلول ها و تغییر آنها می شود. پرتو ی رادیو اکتیو روی تقسیم سلول نیز تأثیر می گذارد. تسریع یا کند سازی تقسیم سلول بر بافت های ابتدایی و جنینی اثر می گذارد. صدمه به پوسته سلول، میتوکندری و هسته سلول باعث عملکرد غیرطبیعی سلول می شود که موجب رشد بیش از حد و مرگ سلول می شود.

در معرض اشعه های شدید رادیو اکتیو بودن به سرعت، بافت و سلول را تقسیم و تجزیه می کند.

 

برخی از این تأثیر ها روی بافت عبارتند از:

پوست بیماری های پوستی و سرطان پوست.

دیواره معده و روده جذب از دستگاه گوارش و ورود به مغز استخوان و در نهایت کم خونی(آنمی)

رشد جنینی  اثرات پیری زود رس را موجب می شود.

مواد رادیواکتیو

آزمایش بمب هیدروژنی در جزایر ژاپن

آزمایش بمب هیدروژنی در جزیره بی کی نی در تاریخ اول مارس 1954و تأثیر تشعشع مواد رادیواکتیوو حاصل از انفجار روی ماهیگیران ژاپنی که در فاصله 80 مایلی آن جزیره مشغول صید ماهی بودند، بهترین نمونه است.

عوارض تشعشع ممکن است چند ماه تا چندین سال پس از انفجار بمب ظاهر شود.

 

این عوارض عبارتند از:

کلوئید (Cheloide)، آب مروارید (Cataract)، لوسمی (Lusemie)، سرطان، اختلال در رشد جنین، نابودی سلول نسل و... .

که  این عوارض به 3 دوره تقسیم می شوند:

دوره اول از هنگامی که انفجار صورت می گیرد تا آخر هفته دوم. در این دوره نیروهای حاصل از انفجار به اشکال متفاوت در یک زمان روی بدن انسان تأثیر می گذارند (ضربه، سوختگی، تشعشع) که درصد کشته ها در این مرحله صورت می گیرد.

دوره دوم از ابتدای هفته سوم تا آخر هفته هشتم. در این دوره بیماری تشعشعی با تمام علائم مخصوص خود ظاهر می شود و بیماری های مرسوم حاصل از تشعشع هسته ای از ماه سوم، چهارم و پنجم شروع می شود.

دوره سوم تشعشع رادیو اکتیو روی جنین تأثیر می گذارد، سلول های تناسلی را نابود می کند و سبب تغییرات در نسل های آینده و تولد نوزادان ناقص الخلقه می شود.

 

علت مرگ تمام کسانی که در روزهای اول پس از انفجار تلف شدند سوختگی و زخم های عمیق همراه با بیماری تشعشعی بوده است. گلبول های سفید خون آنها کم می شود، گلبول های قرمز و ترومبویست ها یا پلاکت های خون نیز روبه نقصان می گذارند و به همین علت، انعقاد خون و خونریزی های مختلف عارض می شود. ریزش موهای تن افراد در دوره دوم صورت می گیرد و در بیماران خونریزی معده و روده، خونریزی مغز، ریه و مثانه مشهود بوده است.

 

 

فرآوری: محسن مرادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع: 

 rocketnews  خبرنامه گویا،فلیکر

 

منبع : tebyan.net