آکاایران: بیگ بنگ: یک ذره بدون جرم که دانشمندان را برای ۸۵ سال به دنبال خود کشانده بود، بتازگی کشف شده و این دستاورد می تواند راه را برای دستگاههای الکترونیکی سریعتر و کارآمدتر و همچنین انواع جدیدی از محاسبات کوانتومی هموار کند.

به گزارش بیگ بنگ به نقل از ایسنا، یک تیم بین المللی به رهبری دانشمندان دانشگاه پرینستون موفق به کشف «فرمیون های وایل» شده اند که ۸۵ سال پیش نظریه پردازی شده بودند. محققان از نخستین مشاهدات فرمیون های وایل خبر داده اند که اگر بر نسل بعدی دستگاههای الکترونیکی اعمال شوند، می توانند منجر به جریان کارآمد و تقریبا آزاد برق در دستگاه ها و از این رو قدرت بیشتر به ویژه برای کامپیوترها شوند.

این ذرات که نخستین بار توسط هرمان وایل، ریاضیدان و فیزیکدان آلمانی در سال ۱۹۲۹ معرفی شدند، به دلیل اینکه به عنوان اجزای سازنده احتمالی سایر ذرات زیراتمی محسوب می شدند، بسیار مورد توجه و بررسی دانشمندان قرار داشتند. طبیعت بنیادی این ذرات بدین معنی است که فرمیون های وایل می توانند انتقال ثابت تر و کارآمدتری از ذرات را نسبت به الکترون ها ارائه کنند. فرمیون های وایل برخلاف الکترون ها بدون جرم بوده و دارای درجه بالایی از تحرک هستند؛ چرخش ذره هم در جهت حرکت آن و هم در خلاف جهت حرکتش صورت می گیرد.

ذره ای برای محاسبات کوانتومی
یافته های دانشمندان با سایر اکتشافات ذره متفاوت است زیرا فرمیون وایل می تواند تکثیر شده و و بطور بالقوه اعمال شود. بطور معمول ذراتی مانند بوزون هیگز بطور زودگذر پس از برخورد ذرات شناسایی می شوند. اما فرمیون وایل درون یک بلور فلزی مصنوعی موسوم به آرسنید تانتالوم کشف شد که محققان پرینستون آن را با همکاری دانشمندان مرکز ماده کوانتوم نوآوری مشارکتی در پکن و دانشگاه ملی تایوان طرحی کرده بودند. این یافته ها در مجله ساینس منتشر شده است.

آکا ایران /

ذرات کوانتومی

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :