آکاایران: در هم تنیدگی کوانتومی، بیش از دو سیستم را بهم متصل کرد!

به گزارش بیگ بنگ، این اکتشاف که در مجله نیچر فیزیک منتشر شده است، راه را برای مطالعات آثار کوانتومی در شبکه های بزرگتر هموار می سازد. پژوهش مزبور بر پارادوکس اینشتین-پودولسکی-روزن (EPR paradox) تمرکز دارد، اینشتین دریافته بود که براساس نظریه کوانتومی باید مابین ذراتی که حداقل یکبار با یکدیگر برهم کنش داشته اند، نوعی ارتباط اسرارآمیز درونی برقرار شود، به گونه ای که اگر ویژگی های کوانتومی یکی از این ذرات را تغییر دهیم، مابقی آنها صرف نظر از اینکه در چه فاصله ای از ذره اول قرار گرفته اند- و مثلا یک متر با ذره مزبور فاصله دارند یا یک میلیارد سال نوری- بلافاصله و بطور آنی از این تغییر ، تاثیر می پذیرد!

این پیش بینی نظریه کوانتومی به حدی عجیب و غریب بود که حتی خود اینشتین هم که از بنیان گذاران فیزیک کوانتومی بود به هیچ وجه نتوانست بپذیرد و بادورنوردی یا تله پورت(Teleportation) و رمزنگاری کوانتومی (Quantum cryptography) است. از درهم تنیدگی چنین بر می آید که گذشته از فاصله دو جسم، تأثیرگذاری متقابل امکانپذیر بوده و این بمعنای انتقال اطلاعات، سریعتر از سرعت نور است.

این تیم پژوهشی، سه پرتو نور قوی فاصله دار را بکار گرفت و متوجه تأثیر قابل توجه آنها بر یکدیگر، بدون مفروضات اضافی شد. نتایج موفقیت آمیز این آزمایش گامهای بزرگی به سوی صحه گذاری بر مکانیک کوانتومی در سطح مزوسکوپی (Mesoscopic physics) – مابین میکروسکوپی و ماکروسکوپی – می باشد. از کاربردهای عملی چنین دستاوردی، ایجاد رمز عبورهای غیر قابل هک کردن به وسیله سیستم های در هم تنیده است. محققان امیدوارند که چنین روشی به ایجاد سیستم های کامیپوتری با امنیت بالاتر بینجامد.

ترجمه: حامد احدی/ آکا ایران


آثار کوانتومی

توجه : هرگونه استفاده از این مطلب بدون ذکر نام "آکا ایران" و لینک به این مقاله غیر قانونی و از لحاظ اخلاقی غیر انسانی می باشد، لطفا به حقوق مولف احترام بگذارید.

منبع :