آکاایران: مجله علمی ایران : محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری از حیوانات کوچک برای تشخیص سرطان شدند.

محمدرضا آی استاد گروه فیزیک پزشکی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مجری طرح دستگاه تصویربرداری از حیوانات اظهار داشت: این دستگاه برای استفاده در تحقیقات بنیادی سلولی و مولکولی و همچنین تحقیقات سرطان شناسی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تولیدکننده دستگاه های مختلف اظهار داشت: این دستگاه به پت اسکن که پیشرفته ترین دستگاه در تصویربرداری عملکردی محسوب می شود معروف است و عملکرد اعضای بدن را به خوبی تصویربرداری می کند.

به گفته وی، در واقع قبل از اینکه با MRI و سی تی اسکن یک تومور مشخص شود می توان با استفاده از این دستگاه از تومور تصویربرداری کرد.

وی با تاکید بر اینکه در ایران سه نمونه خارجی وجود دارد، گفت: ما در این شرکت دانش بنیان موفق شدیم برای اولین بار به تکنولوژی ساخت دستگاه تصویربرداری دست یابیم و آن را در کشور بومی سازی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این دستگاه برای تصویربرداری از حیوانات کوچک همچون موش ساخته شده است، گفت: ساخت این دستگاه برای حیوانات بسیار سخت تر از دستگاهی برای انسان است زیرا رزولوشن آن روی ۱.۵ میلیمتر بوده و باید حساس تر و دقیق تر باشد اما برای دستگاه تصویربرداری از انسان که قصد داریم آن را طراحی کنیم رزولوشن باید روی ۵ تا ۶ میلیمتر باشد.

آی با بیان اینکه تاکنون سه کشور در ساخت دستگاه تصویربرداری گام برداشته اند، گفت: آمریکا، آلمان و هلند از جمله کشورهایی هستند که تکنولوژی ساخت این دستگاه را به دست آورده اند و ما چهارمین کشور هستیم.

وی با اشاره به کاربرد دستگاه تصویربرداری از حیوات کوچک گفت: با استفاده از این دستگاه اول دارو روی این حیوانات کوچک همچون موش تست می شود تا برای تشخیص سرطان گام برداریم.

آی با بیان اینکه ساخت این دستگاه با نمونه های خارجی تفاوتی ندارد و مزیت آن در قیمتش است، گفت: این دستگاه مهندسی معکوس نشده و از صفر تا صد آن را خود ما طراحی کرده ایم. همچنین قیمت آن یک سوم تا یک چهارم نمونه های خارجی است.

وی تاکید کرد: فرق آن با نمونه های خارجی از لحاظ کیفیت است.

وی با بیان اینکه می توانیم نیاز کشور را از این دستگاه ها برطرف کنیم، خاطرنشان کرد: تاکنون ۶ تا ۷ درخواست از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی داشته ایم.

وی اظهار داشت: این دستگاه در طول مدت ۱۸ ماه ساخته شده اما تجربه ۲۰ ساله پشت ساخت این دستگاه وجود دارد بر همین اساس بنا داریم که اسکن انسانی را تا سال آینده طراحی کنیم و نیاز کشور را از این دستگاه برطرف سازیم.

به گزارش مهر، دستگاه پت اسکن حیوانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران طراحی و ساخته شده است که روز گذشته در پنجمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی با حضور دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رونمایی شد.

این نمایشگاه تا فردا در نمایشگاه بین المللی تهران ادامه دارد.

.

منبع :