آکاایران: مجموعه: اخبار علمی و آموزشی
تاریخ انتشار : جمعه, 18 فروردین 1396 10:46

محققان دانشگاه بریگام یانگ در آمریکا نوعی لیزر سبزرنگ ساختند که امکان شناسایی ایرادات غیرقابل تشخیص موجود در ساختار فلز را فراهم می کند.

 به گزارش ایرنا از نیچر، این فناوری که SHG نام دارد، در صنایع هواپیماسازی بیشترین کاربرد را دارد. چرا که در این صنعت کوچکترین ایراد و نقطه ضعفی در ساختار قطعات فلزی هواپیما می تواند منجر به سقوط آن و بروز خسارات جبران ناپذیر شود. به همین علت معمولا قطعات ساخته شده را تحت فشارهای فیزیکی شدید آزمایش می کنند تا طول عمر مفید آن ها را برای به دست آورند. بدین ترتیب صرفنظر از این که قطعات هواپیما در این مدت دچار مشکل شده یا نشده باشند، آن ها را تعویض می کنند.

 

اما فناوری SHG علاوه بر آزمایش دقیق و غیرمخرب قطعات، امکان استفاده بهینه از آن ها را فراهم می کند. در این فناوری نحوه بازتابش طول موج های مختلف نور از سطح یک ماده، امکان تحلیل ساختار و شناسایی نقاط ضعف آن را فراهم می کند. این فناوری امکان تشخیص شکاف ها یا سایر نواقص حاصل از فشار، مواد شیمیایی، گرما، تشعشعات و سایر عوامل را فاقد نیاز به تخریب یا بریدن قطعات، در اختیار متخصصان می گذارد.

 

این فناوری امکان شناسایی و تفکیک قطعات معیوب و غیرقابل تعمیر و قطعات کارآمد و سالم را به سادگی در اختیار می گذارد و از طریق تعیین زمان مناسب برای جایگزینی قطعات، موجب صرفه جویی زیادی در هزینه های سنگین نگهداری هواپیماها می شود.

 

محققان در حال حاضر در تلاشند تا قابلیت حمل این فناوری را به گونه ای افزایش دهند که با حرکت دادن یک فیبر نوری روی قطعات موردنظر، حتی در محل نصب آن ها نیز بتوانند وضعیت سلامت قطعه را بررسی کنند.

 

گزارش کامل این تحقیقات در پانصدو بیست و سومین اجلاس ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا ارائه شد. 

 

.

منبع :